Mikulásvirág |
|
A mikulásvirág Közép-Amerikából származik. Hegyvidéken akár 2-3 méteres fává is megnő. Az aztékok többféleképpen hasznosították: égővörös leveleiből festékanyagot vontak ki, vagy lázcsillapításra használták. Az indián kultúrában a tisztaság jelképe volt. A törpefajták megnemesítése az 1960-as évek után kezdődött. A tömött virágú, pontosabban színes virágzatú felső levelek ősztől tavaszig virágzanak. Legkedveltebb a piros mikulásvirág, de krémszínű és rózsaszínű fajták is kaphatók.
Karácsony táján különösen népszerű. Figyeljünk arra, hogy vásárláskor milyen mikulásvirágot viszünk haza. Szép, sötétzöld levelű növényt válasszunk. Még véletlenül se vigyünk haza kopaszodó virágot, melynek az alsó levelei hiányoznak. A száraz levelek kártevők jelenlétére utalhatnak. A beteg, fertőzött növényt majdnem lehetetlen otthon meggyógyítani. Lehetőleg olyan növényt keressünk, amely még nem virágzott ki teljesen, nem hullatja virágporát, mert ez hosszabb ideig fog élni. A virágpor könnyen észrevehető a piros leveleken.
Avégett, hogy hosszú ideig pompázzon, érdemes néhány tanácsot megfogadni. A mikulásvirág rövidnappalos növény. Ezért napi 10-12 óránál huzamosabban fény ne érje. Állott vízzel öntözzük, vigyázzunk, hogy ne locsoljuk túl gyakran, várjuk meg, amíg kiszárad a föld. Ne tegyük 18 foknál melegebb helyre. A növény érintése után mindig mossunk kezet, kisgyermekektől tartsuk távol a virágot, mert a levél tejszerű leve mérgező.
Tél vége felé elhullatja leveleit. Sokan ilyenkor kidobják, pedig nem elpusztul, hanem csak a pihenésre készül. Ha jól tároljuk, ősszel újraéled. Hűvös, sötét helyet kell keresni neki, és ritkán kell öntözni. Az ágakat tavasszal vágjuk vissza, és ültessük át a növényt. Az új hajtások nyár végén jelennek meg rajta.
Ősszel megpróbálhatjuk virágzásra bírni. Szülőhelyének fényviszonyai miatt a mikulásvirág csak akkor virágzik, ha a nappali megvilágítás 12 órásnál kevesebb. Tehát ha szeptember közepétől olyan helyre tudjuk állítani a cserepet, ahol a sötét időszakot a legkisebb fény (pl. utcai lámpa) sem szakítja meg, illetve ha más módon megoldjuk a rendszeres sötétítést (pl. mindennap este 7-től reggel 8-ig kartondobozzal letakarjuk a növényt), karácsonyra kivirul.
|
Szentes Szidónia
Erdélyi Napló
|
| |