Ki az a Mikulás?
seiya maga 2004.12.02. 13:50
Hívják Mikulásnak, Santa Clausnak, Father Christmasnak, Pére Noelnek és még vagy féltucat egyéb néven. A piros köpenyes, hófehér szakállú öregúr régóta hordja az ajándékot a gyerekeknek - egyes országokban névnapján, december 6-án, másutt pedig karácsony este.
Az amerikai és a kanadai gyerekek levélben kérnek tőle ajándékot. Áruházak bérelnek fel alkalmi Mikulásokat, akik “felveszik” a kicsiktől a megrendeléseket. Karácsony este aztán megérkezik Santa Claus rénszarvas vontatta szánon, és a gyerekek zoknijába édességet, gyümölcsöt, apróbb ajándékokat tesz.
A briteknél ugyanezt a szakállas urat Father Christmasnek, azaz Karácsony Apónak hívják.
Franciaországban a gyerekek a kandalló elé teszik a cipőjüket, és a Pére Noeltől kapják az ajándékot.
Németországban Szent Miklós december hatodikán érkezik. Édességeket hoz és egyúttal összegyűjti a gyerekek listáit, amelyekben megírják, mit szeretnének kapni karácsonyra. Jóllehet a Christkindl (Kis Jézus) a címzett, az ajándékot szenteste a Weihnachtsmann hozza.
Hollandiában, Belgiumban és Luxemburgban szintén december hatodikán érkezik a Mikulás. Csak éppen nem szánon, hanem csónakon, és Spanyolországból. A parton fehér lóra száll, és úgy járja az utcákat. Szolgáját Swarte Pietnek hívják. A kéményen ereszkednek le, és a gyerekek cipőjébe teszik az ajándékot.
Dániában, Norvégiában, Svédországban is ismert figura a fehér szakállas öregúr. De a legtöbb gyerek úgy tudja, hogy egy manó “kézbesíti” a Mikulás ajándékait karácsony este. A dánok és a norvégok ezt a manót Julenissennek, a svédek Jultomtennek nevezik.
A Mikulás legenda eredete
Szent Miklós püspök a IV. században élt, és több legenda is fűződik az alakjához. Az nevét őrzi Mikulás. Egy ízben egy szegény nemes embernek segített, aki nem tudta férjhez adni három lányát, mert képtelen volt a hozományukat előteremteni. Szent Miklós három zsák pénzt dobott be az ablakán. Így mindegyik kisasszony megülhette lakodalmát. A gyerekek persze tudni szeretnék, mit csinál a Télapó, amikor nem ajándékot osztogat. Megszületett a Mikulás-legenda, mely szerint a finn Lappföldön lakik. Egész pontosan Korvatunturin, azaz Fülhegyen. A nyúlfülre emlékeztető kopár hegy tulajdonképpen a Mikulás füle, aki azt hallgatja, jól viselkednek-e a gyermekek. Csapatnyi manó segíti munkáját
forrás:
Hölgyvilág
|